WebBiuletyn Nr3 – Webinarium KLIR – luty 2023

Maciej Piotrkowski (Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie) przedstawi uwarunkowania dotyczące wprowadzania stref czystego transportu (SCT). Kraków jest pierwszym miastem w Polsce, które zdecydowało się na wprowadzenie tego typu rozwiązania. Dla kogo jest ta strefa? Jakie problemy towarzyszą tego typu zmianom? Czy warto? Referat postara się odpowiedzieć na te i inne pytania jakie wiążą się z SCT.

Agata Lewandowska (Miejski Inżynier Ruchu w Gdańsku) zaprezentuje doświadczenia Gdańska we wprowadzaniu przejść sugerowanych. Mimo, że definicja tego typu rozwiązania pojawiła się 21 września 2022 to doświadczenia miasta nad Motławą w tej dziedzinie mają dużo dłuższą historię. Czy, a jeżeli tak, to w jakim stopniu nowe przepisy wymusiły zmianę podejścia gdańskich drogowców do przejść sugerowanych? Czy przejścia sugerowane mogą zastąpić „klasyczne” przejścia dla pieszych? Polecamy nie tylko dla tych, którzy szukają odpowiedzi na powyższe pytania.

Anna Groth – Dynaburska (Gdański Zarząd Dróg i Zieleni) przedstawi referat o blaskach i cieniach funkcjonowania Inteligentnych Systemów Transportowych ITS w Polsce. Ponad 10-letnia historia funkcjonowania systemów ITS w Polsce pozwoliła zabrać całkiem pokaźny bagaż doświadczeń, a gdański TRISTAR był jednym z pierwszych takich systemów. Referat zmierzy się ze zderzeniem planów i oczekiwań z realiami. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich, którzy mieli, mają, albo chcą mieć system ITS na swoich drogach.

Mariusz Grzesica (Stowarzyszenie KLIR, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego) wyjaśni czy ubiegłoroczne zamieszanie związane ze zmienioną definicją skrzyżowania to była przysłowiowa burza w szklance wody czy jednak było coś na rzeczy. Czasem nawet drobna zmiana w przepisie może oznaczać postawienie na głowie wcześniej funkcjonującego systemu. Referat odpowie czy i z taką sytuacją mamy do czynienia w przypadku skrzyżowań.

Materiał wkrótce zostanie opublikowany 🙂

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x